Co czwarty gej zaraził się chorobą weneryczną będąc w związku – nowe badanie

Magazyn FS przepytał ponad 1000 gejów z Wielkiej Brytanii. Okazuje się, że wyniki zaskoczyły organizatorów sondażu.

Generalnie: prawie co czwarty gej (23%) zaraził się chorobą przenoszoną drogą płciową, gdy przebywał w stałym związku – wynika z badania.

Najpopularniejszą chorobą w tym zestawie okazała się chlamydioza, na którą zapadło 38% badanych. Drugie miejsce zajęła rzeżączka z wynikiem 36%.

Prezes organizacji zajmującej się działaniem na rzecz zdrowia w środowisku gejowskim GMFA Ian Howley powiedział:

„Z badania jasno wynika, że geje nie otrzymują tak dobrej edukacji seksualnej i zdrowotnej, jaką otrzymują osoby heteroseksualne. Geje dorastają w świecie, gdzie związki jednopłciowe nie zawsze są czymś, z czym stykają się na co dzień. Nie wiedzą przez to, jak stworzyć stabilne, zdrowe relacje z osobą tej samej płci.”

Choć w badaniu pojawiają się wysokie wskaźniki zapadalności na choroby weneryczne, w Wielkiej Brytanii odnotowuje się znaczący spadek nowych zakażeń wirusem HIV. W magazynie naukowym „New Scientist” pojawiło się kilkanaście dni temu opracowanie, które wskazuje, że w Anglii liczba nowych zakażeń w porównaniu z rokiem 2005 spadła prawie o jedną trzecią. Za główną przyczynę podaje się dostępność do terapii preekspozycyjnej PrEP.

Źródło: PinkNews
Foto: Pexels

Wypowiedz się