Maciej Nowak o teatrze [CYTAT]

W roku 1992 w teatrze Scena Prezentacje odbyła się polska prapremiera amerykańskiej sztuki “The Boys in the Band” Marta Crowleya, wystawionej pod polskim tytułem “Dyskretny urok faunów” w reż. Romualda Szejda. To klasyka gejowskiej dramaturgii, zekranizowana w roku 1970 przez Williama Friedkina. Rzecz się dzieje podczas urodzinowego domowego przyjęcia w homoseksualnym gronie.
Po warszawskim spektaklu w Życiu Warszawy pisała Temida Stankiewicz-Podhorecka: “…biesiadnicy urodzinowego przyjęcia, ze względu na odmienne od „normalnych” upodobania seksualne, stanowią pewną grupę zamkniętą, może nawet nieco wyizolowaną ze społeczeństwa. Ale to przecież nie powód do głębokiej frustracji. A taką właśnie autor sztuki funduje swym bohaterom, pozostawiając ich w finałowej scenie w stanie smutku, wynikającego z bezsensu wszystkiego, także życia. Niczym nie uzasadniona jest tak pesymistyczna wymowa utworu Crowleya”.
Jak na obecną autorkę Naszego Dziennika myślę, że to stanowisko wyjątkowo ekumeniczne. Co to były za czasy, co za czasy, ten początek lat 90!

Maciej Nowak

Wypowiedz się