“Dosyć heteronormy w środowisku LGBT+”, czyli WHATEVER queer festival

image

Przed nami trzecia już edycja WHATEVER queer festivalu, która tradycyjnie, lecz po raz ostatni już, odbędzie się w BLOK Barze. To wyjątkowa inicjatywa uświadamiająca, że środowisko LGBTQ nie powinno na siłę dostosowywać się do norm obowiązujących w świecie heteroseksualnym.

Wszystko zaczęło się od Jej Perfekcyjności, a dokładniej jej baneru “WHATEVER”, który znamy z warszawskich Parad Równości. – Od niego i manifestu, który napisała Jej, wszystko się zaczęło. Mamy dosyć oceniania wewnątrz środowiska, że jesteśmy “zbyt przegięci”, za bardzo “pedalscy”, że drag queen burzą wizerunek “normalnego” geja. Wszystkim tym osobom mówimy whatever – tłumaczy w rozmowie z Różowymi Panterami Aldona Relaks, jedna z organizatorek festiwalu. 

Podczas wydarzenia spotkamy prawdziwy wachlarz osób nieheteronormatywnych. – Wszystkie przegięte cioty i męskie lesby, transy i wszyscy inni mogą się ubrać jak chcą, przyjść i celebrować siebie – tłumaczy nam Relaks. Wystąpić na scenie może każdy. – Głównie oscylujemy wokół klimatu queer, drag, burlesque czy tańca. Celem WQF jest pokazanie ludziom queeru, sceny queerowej i przeniesienie klimatu queerowych imprez berlińskich – dowiadujemy się. Czy Warszawa jest równie kolorowa, odważna i różnorodna, co stolica Niemiec? – Nasze środowisko jest pełne wspaniałych, kreatywnych ludzi, z którymi razem tworzymy Inicjatywę WHATEVER – zapewnia nas Aldona.

image

Tak jak pisaliśmy na wstępie, to ostatnia edycja festiwalu w BLOK Barze. Lokal bowiem niebawem zamyka się. – Mamy ogromny smutek w sercu, że BLOK zamykają, ale to nie koniec. Dalej będziemy robić swoje. Wizje, plany i marzenia co do WHATEVER i WQF mamy dosyć spore, a co z tego wyjdzie to czas pokaże. Póki co koncentrujemy swoje wysiłki na nadchodzącej, 3. edycji. Mamy nadzieję, że będzie równie dobra jak poprzednia – mówi Aldona Relaks.

Sprawdzimy, ocenimy, opiszemy. Widzimy się 21.10 w BLOK Barze. Do zobaczenia!


tekst: Patryk Chilewicz

Wypowiedz się